See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av konsulter för miljötekniska undersökningar avseende förorenade områden
Beskrivning: Uppdraget omfattar ett ramavtal för miljötekniska undersökningar avseende förorenade områden. Ramavtalet omfattar de utredningar där Länsstyrelsen är huvudman, verifierande provtagning av sediment och PFAS, inventering enligt MIFO fas 1, översiktliga undersökningar enligt MIFO fas 2, förstudier och i vissa fall även huvudstudier. Ramavtalet ska gälla i maximalt 4 år. Ramavtalet kommer att tecknas med maximalt tre anbudsgivare, förutsatt att så många kvalificerade anbud lämnas.
Intern identifierare: 577-39076-2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90700000 Miljötjänster, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Miljökonsulter enligt ABK 09