391280-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal markentreprenader för Stockholm Arlanda Airport (ARN) och Bromma Stockholm Airport (BMA) och Malmö Airport (MMX).
Referensnummer: UH-2018-264
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund:
Swedavia är en koncern som äger, driver och utvecklar tio flygplatser i hela Sverige. Rollen är att skapa den tillgänglighet som Sverige behöver för att underlätta resande, affärer och möten. Nöjda och trygga resenärer är grunden för affären. Swedavia är världsledande i utvecklingen av flygplatser med minsta möjliga klimatpåverkan och andelen av Sveriges flygtrafik är cirka 90 procent av inrikestrafiken och 80 procent av utrikestrafiken räknat i antal resenärer. För mer information se: www.swedavia.se Kategorin Markentreprenad är ett samlingsnamn för flera olika yrkeskategorier som berör markområdet. Swedavia kommer under 2018 att upphandla och teckna separat ramavtal inom området för våra flygplatser. Kategorin Mark entreprenad kommer delas upp på olika upphandlingar och innehållet kan variera mellan flygplatserna.
Inbjudan för anbudsansökning gäller för:
— Mark entreprenadarbeten, för Stockholm Arlanda Airport (ARN) och Bromma Stockholm Airport (BMA) och Malmö Airport (MMX)
Omfattning ARN och BMA:
— 3-åriga ramavtal med möjlighet till 36 månader förlängning
— ramavtal med fem (5) Entreprenörer per flygplats (förutsatt att tillräckligt många leverantörer blir kvalificerade och godkända anbud inkommer)
— rangordnat avtal med förnyad konkurrens över 1 000 000 t.o.m. 10 000 000 SEK
Omfattning MMX:
— ramavtal med tre (3) Entreprenörer (förutsatt att tillräckligt många leverantörer blir kvalificerade och godkända anbud inkommer)
— rangordnat avtal med förnyad konkurrens över 5 00 000 t.o.m. 3 000 000 SEK
Ramavtalen gäller mark- och grundläggningsarbeten på flygplansytor och övriga ytor i flygplatsmiljö (Airside samt Landside) för respektive flygplats, avseende vanligt förekommande arbeten för en infrastrukturägare som Flygplatserna motsvarar.
Arbetsmoment som bland annat kan förekomma är: - Löpande drifts- och underhållsarbeten av marken - Markberedande arbeten - Förläggning av fundament, rörläggning och oljeavskiljare etc.