391308-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Coachning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Coaching av chefer och ledningsgrupper.
Referensnummer: 17FMV4759
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79998000 Coachning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten är i behov av coachning på ledningsnivå vilket innebär stöd för utveckling av ledarskap, personlig utveckling samt coachning för att driva förändringsarbete individuellt samt stöd till chefer att driva och implantera strategiska frågor i sin ledningsgrupp. Stödet ska leda till en ökad trygghet och tydlighet i ledarskapet, medverka till att ledare utvecklas personligt i det strategiskt långsiktiga arbetet och bidrar till att verksamheten utvecklas effektivt för att nå mål.
Försvarsmakten uppskattar behovet för ledarstöd att vara ca 500 timmar per år. Volymen baseras på historiska volymer och kan variera med åren. Myndigheten avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
Tjänsten utförs huvudsakligen i Stockholm med enstaka resor till andra orter där myndigheten bedriver verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen