Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av farligt avfall.
Referensnummer: 2017-016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omhändertagande och transport av farligt avfall till godkänd destruktionsanläggning, tömning av stora oljeavskiljaren på Kiruna avfallsanläggning samt transport och omhändertagande av spillolja/ spilloljevatten och säkerhetsrådgivning för hantering av farligt gods i enlighet med MSB:s föreskrifter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen