Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster avseende konstruktör ombyggnation av Botanhuset, Naturhistoriska riksmuseet.
Referensnummer: 223-1657/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar konstruktionstjänster från systemhandling i projekt ombyggnation av Botanhuset vid Naturhistoriska riksmuseet, Stockholm.
Projektet syftar till att skapa ändamålsenliga lokaler för verksamhet.
I Botanhuset föreligger ett omfattande vård- och underhållsbehov. Vidare är huset ett statligt byggnadsminne vilket innebär att de åtgärder som påverkar stomme och planlösning är tillståndspliktiga.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen