391389-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Åstorp: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Specialistkonsulter Samhällsbyggnadsförvaltningen Åstorps kommun.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Samhällsbyggnadsförvaltningen har ett kontinuerligt behov av specialisttjänster för utförande av olika beredande inom Åstorps kommun. Denna anbudsförfrågan avser ett ramavtal under två (2) plus två (2) år, för de tjänster som Åstorps kommun behöver för sin samhällsbyggnadsverksamhet och denna upphandling ska säkerställa kommunens behov av kompetens på ett antalspecialistområden under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71351720 Geofysikaliska undersökningar av arkeologiska utgrävningar, 71420000 Landskapsarkitektur, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantörerna ska tillhandahålla lämplig personal till Åstorps kommun.
Avtalet har historiskt varierat mycket i omfattning ifråga om uppdragen varför några volymutfästelser ej kan ges under avtalsperioden. Uppskattad volym uppgår till ca 1 000 000 SEK.
Kommunen förbehåller sig rätten att införskaffa tjänster som är närliggande de som anges i denna förfrågan från andra leverantörer.