391395-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Tranemo: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samhällsbetalda resor.
Referensnummer: UPH/2017:13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget samhällsbetalda resor omfattar färdtjänst, arbetsresor, skolskjuts samt övriga personresor inom Tranemo kommuns verksamhet. Övriga personresor utgörs mestadels av omsorgsresor, badresor, utbildningsresor, kulturresor, fritidsresor för grupper inom ramen för Tranemo kommuns verksamhet.
Uppdraget ska präglas av ett tydligt och systematiskt samarbete mellan kommun och avtalad utförare i syfte att utveckla och anpassa uppdraget efter de förutsättningar som gäller.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen