See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förnyad MDR-upphandling - dnr 24/00026
Beskrivning: Kommuninvest önskar stärka sin förmåga inom området cybersäkerhet. Detta beror dels på att förekomsten av hot, bedrägerier och cyberkriminalitet ökar i omvärlden samt det nya EU-regelverket DORA som ställer ökade krav på effektiv hantering av risker och digital motståndskraft i finansbranschen. MDR står för Managed Detection and Response vilket innebär att ett säkerhetsföretag som jobbar 24/7/365 med riskövervakning, proaktivt letar sårbarheter, upptäcker faror och säkerhetsincidenter samt löser dem.
Intern identifierare: 24/3
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79714000 Övervakningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48730000 Säkerhetsprogramvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Upphandling av MDR-tjänst