See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Medicinsk expert - Statistik
Beskrivning: Se kravspecifikation kapitel 5 om tjänsten Se kravspecifikation kapitel 3 och 4 om företaget
Intern identifierare: 2.3.1.2024-009431
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79330000 Statistiktjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Se underlaget
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Gemensamma krav
Beskrivning: Ett ramavtalet och för kontinuitet av samma konsult handlar om att bidra med statistisk kompetens inom bedömning av ansökningar för klinisk prövning och medicinteknisk prövning. Ansökningar granskas utifrån säkerhetsynpunkt för deltagarna och att försökets upplägg genererar vetenskapligt korrekta resultat. Huvuduppgiften för konsulten är att utifrån gällande lagstiftning och metodologisk kompetens utvärdera ifall studieprotokoll är metodologiskt korrekta och innehåller tillräcklig information, samt att dokumentera sina slutsatser skriftligt så att de kan användas som underlag i utredningarna.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Krav på information
Beskrivning: Ett ramavtalet och för kontinuitet samma konsult handlar om att bidra med statistisk kompetens inom bedömning av ansökningar för klinisk prövning och medicinteknisk prövning. Ansökningar granskas utifrån säkerhetsynpunkt för deltagarna och att försökets upplägg genererar vetenskapligt korrekta resultat. Huvuduppgiften för konsulten är att utifrån gällande lagstiftning och metodologisk kompetens utvärdera ifall studieprotokoll är metodologiskt korrekta och innehåller tillräcklig information, samt att dokumentera sina slutsatser skriftligt så att de kan användas som underlag i utredningarna.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Krav på vara/tjänst
Beskrivning: Ramavtalet handlar om att bidra med statistisk kompetens inom bedömning av ansökningar för klinisk prövning och medicinteknisk prövning. Ansökningar granskas utifrån säkerhetsynpunkt för deltagarna och att försökets upplägg genererar vetenskapligt korrekta resultat. Huvuduppgiften för konsulten är att utifrån gällande lagstiftning och metodologisk kompetens utvärdera ifall studieprotokoll är metodologiskt korrekta och innehåller tillräcklig information, samt att dokumentera sina slutsatser skriftligt så att de kan användas som underlag i utredningarna.
Mängd: 2 000 timmar