39163-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Optikertjänster
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biståndsberättigade synundersökningar och glasögon till klienter.
Referensnummer: 16/322
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85160000 Optikertjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Löpande beviljade biståndsberättigade synundersökningar och utprovning av glasögon till klienter, både vuxna och barn, inom Jönköpings kommun.
Detta avser inte skydds- och terminalglasögon för kommunens anställda vilket finns reglerat i ett separat avtal.
Uppskattat värde:
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 3 200 000 MSEK. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.
Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2007:1091) om offentlig upphandling (LOU) med ett Öppet förfarande.
Utvärdering:
Utvärdering kommer att ske genom lägsta pris.
Avtalstyp:
Beställaren avser att teckna avtal med en leverantör.
Avtalsstart:
Planerad avtalsstart är 1.5.2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33734000 Glasögon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen