391630-2026 - Resultat
Sverige – Markanläggning – Ramavtal mark- och anläggning 2026
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal mark- och anläggning 2026
BeskrivningRamavtalet omfattar mark- och anläggningsarbete, exempelvis schakt och ledningsdragning för VA, dränering, stenläggning av gårdsplan eller asfaltering av trottoar, både som utförande- och totalentreprenader. Uppdrag ska kunna avropas både som enskilda arbeten eller som hela entreprenader med större omfattning.
Intern identifierareFSK 2026/135
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45236000 Markanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal mark- och anläggning 2026