See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Projektingenjör med inriktning på tidsplanering och visualisering i CAD till STO Anläggning
Beskrivning: Vi söker nu en Projektingenjör med inriktning på tidsplanering och visualisering i CAD till projektenheten STO Anläggning. Konsulten kommer initialt jobba inom projekt Dagvattenprogrammet (som det just nu benämns), på Stockholm Arlanda. På Arlanda pågår många stora projekt och utredningar samtidigt, detta vill vi nu visualisera och beskriva övergripande med tidplan/er och i bild. I den aktuella rollen ingår det att visualisera projekt/utredningar inom dagvatten och miljö för hela Arlanda, samt att ta fram en övergripande tidplan i MS projekt. I rollen ingår det att intervjua nyckelpersoner i alla berörda projekt/utredningar som projektledaren och övriga intressenter föreslår. Rollen kräver en person som är utåtriktad och har lätt att kommunicera med alla typer av personligheter, samt en god visualiseringsförmåga. Visualiseringen sker i CAD eller annat inom Swedavia lämpligt program. Uppdraget önskas påbörjas snarast möjligen och kommer att pågå i 24 månader, därefter finns två optioner på möjlighet till förlängning i maximalt 1år vardera. Uppdragets uppskattade omfattning är 30-100% och närvaro på plats på Arlanda kommer krävas 50% av arbetstiden.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131051:Lot:1