391668-2022 - ResultatSverige-Norrtälje: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverksprodukter & tjänster
Referensnummer: KS-2022-635
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Då nuvarande avtal går ut inom kort behöver Norrtälje kommun upphandla nytt avtal gällande nätverksprodukter.
Syftet är att säkerställa leverans av Nätverksprodukter samt tillhörande konsulttjänster inom området. Detta för att trygga kommunens befintliga leverans utan att för den delen påverka verksamheternas funktionalitet.
Utöver konsultation och köp av nätverksprodukter finns ett behov av SLA samt övervakning av IT-miljön.
Med övervakning menar vi att kontrollera att enheten är aktiv. Svarar inte enheten så ska ni upplysa Norrtälje kommun, med ett telefonsamtal, enligt Ringlista.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32400000 Nät, 32570000 Kommunikationsutrustning, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning, 64200000 Telekommunikationstjänster, 72100000 Rådgivning för maskinvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Norrtälje kommun är upphandlande myndighet
Upphandlingen omfattar nätverksprodukter, SLA och konsulttjänster. Upphandlingen är ej uppdelad i flera anbudsområden och anbud ska därför läggas på det totala behovet som beskrivs i upphandlingsinformationen.
Norrtälje kommun avser att teckna avtal med totalt en (1) leverantör.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14 § LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.
Beställaren beräknar att under uppgiven avtalsperiod avropa:
- Konsultation för c:a 2,5 miljoner kronor. Konsultnivå som primärt avropas är nivå 4.
- Nätverksprodukter för c:a  12,5 miljoner kronor
- SLA för c:a 2 miljoner kronor
- Övervakning för c:a 500 000 kronor