391744-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Golvläggningsarbeten
Referensnummer: 21/00126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar golvarbeten m.m. Arbetena utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet och/eller kvarboende hyresgäster.
För Sollentunahems och Sollentunakommunfastigheters fastighetsbestånd.
Uppskattad volym ca: 34 MSEK/4 år
Beställarens mål är att välja entreprenörer som har en arbetsmetod som innebär att de alltid utför arbeten av yttersta kvalitet på ett tids- och kostnadseffektivt och fackmannamässigt sätt med hänsyn till Beställaren och pågående verksamhet i fastigheterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44112200 Golvbeläggningar, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45431000 Golv- och plattläggning, 45432100 Golvläggning och beläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar golvarbeten, m.m. Arbetena utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet och/eller kvarboende hyresgäster.
Ramavtalen är utan volymförpliktelser.
Mål
Avrop: Uppdrag avropas enligt rangordning.
AFB.511 Uppgifter från skatte-och kronofogdemyndighet
AFB.511 i AMA AF 12 utgår och ersätts med följande:
Anbudsgivaren ska ha fullgjort sina skyldigheter avseende inbetalning av skatter och socialförsäkringsavgifter samt vara registrerad i aktiebolags- eller handelsregister eller motsvaranderegister, som förs i det land där anbudsgivarens verksamhet är etablerad.
Anbudsgivaren ska även vara registrerad för mervärdesskatt, undantaget skattefria verksamheter, samt inneha F-skattebevis.
Sollentunahem kontrollerar, genom inhämtande av uppgifter från aktuella myndigheter, att anbudsgivaren uppfyller lag enligt ställda krav avseende sina inbetalningar av skatteroch socialförsäkringsavgifter samt registrering. Kravet ska vara uppfyllt per den dag inhämtandet sker. Idet fall det inte är möjligt för Sollentunahem att få tillgång till de aktuella uppgifterna skaanbudsgivaren, när Sollentunahem så begär, vara beredd att tillhandahålla dessa uppgifter.
Utländsk anbudsgivare ska, efter begäran från Sollentunahem, kunna tillhandahålla bevis i engelsk version som styrker att företaget inte har restförda skulder avseende skatter ochsocialförsäkringsavgifter i det egna landet med motsvarande information som framgår av Skatteverkets blankett SKV 4820 samt bevis i engelsk version som styrker registrering i det land verksamhetenbedrivs enligt landets regler om aktiebolagsregister, handelsregister eller liknande register.