391775-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Grundläggning av gator
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NDS E-334 Gasverksvägen - etapp 2
Referensnummer: 18/150
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233330 Grundläggning av gator
II.1.4.
Kort beskrivning
Delprojektet Gasverksvägen Etapp 2 är beläget i Hjorthagen. Det sträcker sig geografiskt från korsning med Rådjursstigen och ner mot Ropsten.
En arbetsgata med stödmurar och ledningar ska anläggas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45233252 Ytbehandling av gator, 45262300 Betongarbeten, 45262620 Stödmurar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen