39178-2019 - ResultatSverige-Bromma: Övriga elinstallationsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för elarbeten
Referensnummer: UH-2018-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
FRA avser att teckna ramavtal med som högst tre leverantörer för elarbeten som behövs vid förändringar och installationer. Exempel på arbete kan vara – men inte begränsas till – flytta eluttag eller strömbrytare, installation och omhängning av armaturer, frammatning av el till utrustning, (komplettering av datanät), in- och omkoppling i elcentraler och patchpaneler med mera.
Det ska finnas möjlighet att avropa fler resurser för arbete med en omfattning av 100 % hos FRA under en tidsbestämd period.
Den avtalade rangordningen kommer under nedan angivna omständigheter att revideras. FRA har rätt att flytta en leverantör till den sista platsen på rangordningslistan omleverantören vid tre tillfällen inte besvarar avropsbeställningen i tid, avböjer uppdrag eller inte kan erbjuda sådan resurs eller specialkompetens som angivits i avropsbeställningen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar elarbeten som beställs löpande inom av FRA förvaltade fastigheter. Arbetet omfattar oplanerat och planerat underhåll.
Vid servicearbeten som uppskattas till mindre än 350 000 SEK kommer avrop ske från ramavtalet genom s.k. rangordning, d.v.s. Leverantör som är rangordnad nummer ett kommer att avropas i första hand, Leverantör två i andra hand, o.s.v.
Vid uppdrag som uppskattas till mer än 350 000 SEK kommer en förnyad konkurrens att ske för de kontrakterade Leverantörer.
Omfattningen kan variera under avtalsperioden. Någon volym kan därmed inte garanteras. En uppskattning är att det kan behövas 1-2 personer och sammanlagt upp till 3 600 timmar per år.