391791-2020 - ResultatSverige-Umeå: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation bostäder, kontor samt parkeringshus - Magistern
Referensnummer: 1910
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar kompletta mark- och husbyggnadsarbeten för uppförande av bostadshus med totalt 10 trapphus i 9 huskroppar och 290 lägenheter samt komplementbyggnader såsom garage, miljöhus, skärmtak och cykelförråd. Entreprenaden omfattar kompletta mark- och husbyggnadsarbeten för uppförande av ett kontorshus på drygt 5 000 m2, ett parkeringsgarage på cirka 460 parkeringsplatser och ett driftgarage med 6 platser, tillhörande förråd och spolhall samt komplementbyggnader såsom cykelskärmtak. I entreprenaden ingår även bland annat att flytta befintlig cykelbana. Utformningen av husen har föregåtts av en arkitekttävling. För detaljer se förfrågningsunderlag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Entreprenad bostäder
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenad kontor och parkeringshus
Del nr: 2