391894-2016 - ResultatSverige-Ekerö: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av det särskilda boendet Kullen.
Referensnummer: KSUH16/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av det särskilda boendet Kullen i Ekerö kommun.
Kullen är ett särskilt boende med 82 platser beläget i centrala Ekerö. Boendet är avsett för företrädesvis äldre personer med omfattande omsorgs- och omvårdnadsbehov inklusive hälso- och sjukvårdsinsatser. Boendet rymmer även demensplatser.
Kullen uppfördes 1995 och Socialnämnden har allt sedan dess upphandlat driften på entreprenad. Nuvarande utförare är Vardaga AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen