391894-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Gustavsberg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolplattform Värmdö kommun
Referensnummer: 2023KS/0407
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen har ca 46 000 invånare och ca 10 000 barn och elever inom skolverksamheten.
Kvalitetsarbetet kopplat till det pedagogiska arbetet inom skola och omsorg utvecklas löpande i syfte att ge tydlighet och kunskap för verksamheten och beslutsfattare. Löpande analys av nyckeltal och indikatorer är viktigt i detta arbete. Därför är tillgänglighet till information i skolplattformen mycket viktig, i kombination med ett utvecklat arbetssätt. Kommunen söker gärna dialog i samverkan med leverantör för att tillsammans utveckla kommunens arbetssätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Genom fokuseringen på Smartare Värmdö driver kommunen utvecklingen mot att öka servicen och samtidigt effektivisera verksamheten. Digitalisering är ett av flera verktyg som bidrar i arbetet.
Värmdö kommun förskola, grundskola, gymnasium och vuxenutbildning består bland annat av:
·       39st förskolor var av 12 drivs i annan regi
·       19st grundskolor var av 5 drivs i annan regi
·       2st gymnasium där Värmdö gymnasium ligger vid Gullmarsplan.
·       2st fristående gymnasium finns inom kommunen
·       flera skolor, program och kurser inom vuxenutbildning
Verksamhetens politiska styrning består av:
·       Förskolenämnden
·       Grundskolenämnden
·       Gymnasie-, vuxenutbildning- och arbetslivssnämnden