391901-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Anläggningsarbete för simbassäng
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Täby simhall - Nybyggnad
Referensnummer: KFA 2016/209-27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212212 Anläggningsarbete för simbassäng
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar nybyggnad av en simhall innefattande bl.a. grundläggning, uppförande av stomme, installationer, stomkomplettering, fast inredning och driftsättning av anläggningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112500 Schaktning, 45212210 Byggnation av idrottsanläggningar för en enda idrottsgren, 45262210 Grundläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen