2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS Bemanningstjänster sjuksköterskor
Beskrivning: Avrop/anbudsinbjudan planeras först att skickas under maj månad 2024 eftersom beställaren har ett gällande avtal inom området. Karlshamns kommun bjuder in leverantörer att ansöka om att delta i ett Dynamiskt inköpssystem (DIS) för bemanningstjänster sjuksköterskor. Dynamiskt inköpssystem (DIS) skiljer sig från ett ramavtal då ett DIS är öppet för nya leverantörer under hela giltighetstiden. Fördelen med ett DIS är att det möjliggör att nya tjänster, omfattning, med mera, kan ställas i den specifika upphandlingen. Detta ökar flexibiliteten och leder till kortare processer för upphandlande myndighet. Ett DIS innebär att antalet anbudssökanden inte är begränsat och att ansökan om att få vara med i inköpssystemet kan göras löpande under hela giltighetstiden.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85100000 Hälsovårdstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Bemanningstjänster sjuksköterskor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:83859:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85141200 Sjukskötersketjänster