2. Förfarande
Förfarande
Titel: Next-generation Sequencing (NGS) system för klinisk patologi
Beskrivning: Bakgrund Region Värmland avser att upphandla ett helautomatiserat Next-generation Sequencing (NGS) system för klinisk patologi. Regionen genomförde en RFI (request for information) under våren 2026 i syfte att inhämta information gällande marknaden för upphandlingsföremålet. Regionens slutsats var att utbudet av lösningar för de analyser som regionen behöver var kraftigt begränsat. Det har inte identifierats någon annan leverantör på marknaden som kan motsvara de behov samt krav som regionen ställer på detta system. Upphandlingen genomförs genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling 6 kap. 14 § 2 p då det på grund av tekniska skäl saknas konkurrens. Upphandlingens värde bedöms vara 8 500 000 sek för hela avtalstiden. Motivering Klinisk patologi, Region Värmland, avser implementera en helautomatiserad lösning för NGS med motiveringen: Automatiserad lösning från extraktion till färdigt analysresultat.Laboratoriet saknar idag instrument för extraktion av nukleinsyror.Önskar integrerad lösning och inte separat plattform eller behov av manuellt kit.Snabb analys och svarstid av samtliga angivna gener i RFI för att möjliggöra snabbare kliniska beslut.Minimalt behov av manuell hantering.Laboratoriet har i dagsläget begränsad erfarenhet av NGS‑baserad diagnostik och saknar extraktionsplattform. Det är därför av avgörande betydelse att den valda lösningen erbjuder ett integrerat, automatiserat och användarvänligt workflow med minimal handpåläggning. Utifrån detta bedöms Genexus integrated sequencer tillsammans med Genexus purification system (Life Technologies Europe) vara den mest lämpliga lösningen då dessa erbjuder en komplett lösning från prov till färdigt analysresultat med minimal handpåläggning och kortare svarstid. Tilldelning av kontrakt Kontraktet tilldelas Life Technologies Europé, org nummer: 516402- 5800. Avtal kommer inte att ingås förrän minst tio (10) dagar har gått från den dag då denna annons om frivillig förhandsinsyn publicerats.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33124100 Diagnostisk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ContractAwardProject:188:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)