391945-2024 - Resultat
Sverige – Installation av telekommunikationsutrustning – Ramavtal för Installation och Service av Fastighetsnät
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för Installation och Service av Fastighetsnät
BeskrivningUpphandlingen omfattar ingående av ramavtal avseende installation och servicearbeten i fastighetsnät. Upphandlingen omfattar även jourberedskap och jourutryckning avseende servicearbetena. Fastighetsnätet är ett fysiskt nät som är bärare av all slags data och telekommunikation. Kabelnäten ägs i huvudsak av Regionen och/eller förvaltas av Locum. För mer information se komplett förfrågningsunderlag. Upphandlingen är indelad i tre delområden (anbudsområden) enligt nedan: • Delområde 1 - Serviceområde Norr Servicearbeten inkl. mindre installationsarbeten (serviceentreprenader) • Delområde 2 - Serviceområde Söder Servicearbeten inkl. mindre installationsarbeten (serviceentreprenader) • Delområde 3 - Större installationsarbeten (installationsentreprenader)
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde 1
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94718:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50312300 Underhåll och reparation av datanätutrustning, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 32400000 Nät, 32410000 Lokalt nät, 32412000 Kommunikationsnät, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 32500000 Telekommunikationsmateriel, 45314300 Kabelutrustning, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning, 50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 2
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94718:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde 3
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94718:Lot:3