391957-2020 - PlaneringSverige-Göteborg: Sjukvårdssystem
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - IT-lösningar inom Vård- och omsorgssektorn
Referensnummer: 20/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48814100 Sjukvårdssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna RFI är att inhämta kunskap om er utvecklings- och innovationsstrategi, affärsmodeller och samverkan med andra aktörer i branschen. Dessutom önskas en bild av hur ni förhåller er till några av de viktigaste strömningarna inom vård- och omsorgssektorn, och hur era IT-lösningar bidrar att uppnå våra strategiska mål.
Göteborgs Stad och Strömstads Kommun planerar att gå till upphandling 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Övrig information se bifogade dokument