See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arenakompetens 2.0
Beskrivning: Försvarsmakten har behov av konsulter som innehar militär kompetens. Upphandlingens omfattning samt syftet med upphandlingen är att skapa Ramavtal där konsulttjänster kan avropas med inriktning på strategisk, taktisk och operativ militär kompetens inom följande tre (3) tjänsteområden. - Ledning - Logistikarenan - Markarenan Förutsättning för att Försvarsmakten ska kunna nå målen är att ramavtalsleverantörerna utifrån Försvarsmaktens unika förutsättningar, behov besitter erforderlig kapacitet, kompetens och kvalitet gällande bredd och spets inom de ovan nämnda kompetensområden.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 75220000 Försvarstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128323:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 75221000 Militära försvarstjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Hänvisning till upphandlingsdokumentet.