39205-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Film- och videotjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Filmproduktion
Referensnummer: 0549/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92100000 Film- och videotjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar filmproduktion, med vilket avses produktion av rörlig bild av varierande karaktär. Det kan dels röra sig om snabba och enkla filmproduktioner och dels större och mer omfattande produktioner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1 - Avancerad produktion
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92111220 Produktion av reklamvideor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområdet syftar till större produktioner som kan inkludera idé, manus, produktionsplanering,
Inspelning och redigering på hög teknisk nivå, samt avancerad postproduktion. Exempel på produktioner är informations-, utbildnings- och marknadsföringsfilm.
Del nr: Anbudsområde 2 - Teknisk produktion
92121000 Videodistribution
Anbudsområdet syftar till enklare produktioner, där man jobbar i små team under kort tid, men håller hög teknisk nivå. Framförallt handlar det om att filma och klippa kunds/VKs produktioner. Även postproduktion och slutleverans önskas. Kund/VK bistår med idé, regi samt ev. journalistiska inslag.
Exempel på produktioner är informations-, utbildnings- och profilerande film
Del nr: Anbudsområde 3 – Samhällsinformation/Dokumentation
92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
Anbudsområdet syftar till filmdokumentation av seminarier, presskonferenser, festivaler, event, högtider,
Konferenser och projekt. Det kan också innebära intervjuer och enklare reportage, med närvaro och dokumentärt anslag. Inkluderar viss förproduktion, inspelning, klippning och leverans. Den tekniska nivån är av lägre prioritet jämfört med del 1 och 2. Högre prioritet har pris och tid.
Del nr: Anbudsområde 4 - Livestreaming
92111100 Produktion av instruktionsfilm och videoband
Anbudsområdet syftar till att kunna leverera ett komplett livestreamingalternativ till aktiviteter i staden
Så som konferenser, presskonferenser, aktiviteter, events, samt att kunna hantera och tillhandahålla relevant teknisk utrustning för ändamålen.
Del nr: Anbudsområde 5 - Animerad film
92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion
Anbudsområdet syftar till produktioner som baseras på animerade illustrationer och grafiska element.
Exempel där tekniken kan användas är för informations-, instruktions-, utbildnings- och profilerande film där man inte vill eller kan använda filmat material.