Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive dokument för en konkurrenspräglad dialog eller ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Land: Sverige Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=114805&Goto=Docs
Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Grus-, makadam och jordmaterial.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
En kombination av ovanstående
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Laholm.
Nuts-kodSE231 Hallands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Laholms kommun inbjuder er att komma in med anbud avseende grus, makadam och jordmaterial. Upphandlingen omfattar även de kommunala bolagen Laholmshem AB samt Kommunfastigheter i Laholm AB.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))