392133-2019 - ÄndringSverige-Linköping: Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering Stolplyckan/Föreningsgatan 35-59
Referensnummer: 280367
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser att på totalentreprenad utföra renovering/ombyggnation av flerbostadshus och lokaler inom del av fastigheten Ellipsen 6, Föreningsgatan 35-59 i Linköping. Även kallat Kollektivhuset Stolplyckan.
Projektet omfattar även samtliga lokaler samt tillhörande mark.
Fastigheten innehåller 186 st. lägenheter med storlekar från 1 RoK till 6 RoK samt flertalet lokaler i olika variationer både avseende användningsområde och storlek.