Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett brett sortiment av färskt matbröd, frukostfrallor, kaffebröd och konditorivaror.
Leveranserna ska ske till kommunens samordnade varudistribution som sedan samordnar med andra leveranser för vidare distribution till respektive enhet. Leverantören ska kunna leverera till Halmstads kommuns samordnade varudistribution varje vardag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15811000 Brödprodukter, 15811100 Bröd, 15812000 Bakverk och kakor, 15812100 Bakverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen