Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kött och chark, djupfryst - Livsmedel
Referensnummer: KS 2018/00422
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inköp och leverans av fryst kött och chark till Halmstads kommuns enheter.
Leveranserna ska ske till kommunens samordnade varudistribution som sedan samordnar med andra leveranser för vidare distribution till respektive enhet. Leverantören ska kunna leverera till Halmstads kommuns samordnade varudistribution varje vardag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15131700 Köttprodukter, 15894700 Charkuterivaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen