392179-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Diverse byggmaterial av trä
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Träslöjdsmaterial och träslöjdsvirke, ramavtal
Referensnummer: Ks 1806/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44191000 Diverse byggmaterial av trä
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal avseende träslöjdsmaterial och träslöjdsvirke. Ramavtalet avser ett brett sortiment av träslöjdsmaterial, träslöjdvirke och skivmaterial, i första hand avsedd för slöjd- och metallundervisning vid upphandlande myndigheters skolor.
Upphandlingen är uppdelad i två delområden och Leverantör kan välja att lämna anbud på ett eller två områden. Ramavtal tecknas med en Leverantör per område. Upphandlingens delområden:
1. Träslöjdsmaterial
2. Träslöjdsvirke
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18444000 Skyddshuvudbonader, 24910000 Lim, 33735100 Skyddsglasögon, 43812000 Sågutrustning, 44190000 Diverse byggmaterial, 44191100 Plywood, 44191300 Spånskivor, 44510000 Verktyg, 44511000 Handverktyg, 44810000 Färger, 44812220 Vattenburen färg, 44812300 Skolfärger
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är uppdelad i två delområden och leverantör kan välja att lämna anbud på ett eller två områden. Ramavtal tecknas med en leverantör per område. Upphandlingens delområden:
Inledning
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad leverantör) inbjuds att lämna anbud till nedanstående upphandlande myndigheters (nedan kallad UM) behov av träslöjdsmaterial och träslöjdsvirke. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten.
Inköpssamverkan mellan UM innebär att upphandling sker gemensamt och att upphandlingsenheten i Örebro kommun leder upphandlingens genomförande. Varje enskild kommun är dock en UM som fattar beslut och tecknar sina egna ramavtal. Mer information om UM finns att läsa på respektive hemsida.
Upphandlande myndigheter:
Organisationsnummer:
Arboga kommun
212000-2122
Askersunds kommun
212000-1983
Degerfors kommun
212000-1934
Hallsbergs kommun
212000-1926
Karlskoga kommun
212000-1991
Kumla kommun
212000-1975
Kungsörs kommun
212000-2056
Köpings kommun
212000-2114
Laxå kommun
212000-1918
Lekebergs kommun
212000-2981
Ljusnarsbergs kommun
212000-1959
Surahammars kommun
212000-2031
Örebro kommun
212000-1967
Vi ser fram emot ert anbud!