Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive dokument för en konkurrenspräglad dialog eller ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=114858&Goto=Docs
Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen TI 2016- 1004 Järnhandelsvaror Katrineholm, Vingåker.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Södermanlands län.
Nuts-kodSE122 Södermanlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen avser ramavtal av järnhandelsvaror. Med järnhandelsvaror menas produkter som återfinns i kategorier såsom redskap, handverktyg, elverktyg, beslag, infästningsartiklar.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44316000 Järnhandelsartiklar, 31600000 Elektrisk utrustning, 42600000 Verktygsmaskiner, 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44300000 Kabel, lina och tillhörande produkter, 44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar, 44510000 Verktyg, 44511000 Handverktyg, 44523000 Gångjärn, armatur och beslag
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner