392193-2018 - ResultatSverige-Kungsbacka: Kläder, skor, väskor och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyddskläder och Yrkeskläder
Referensnummer: 16/261
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser skydds- och varselkläder samt yrkeskläder till kommunens verksamheter.
Upphandlingen är indelad i två (2) kategorier:
— Skydds- och varselkläder.
— Yrkeskläder.
Avgränsning: Ej yrkeskläder till omsorg, måltid och lokalvård.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 18143000 Skyddskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen