392214-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbeten för kraftledningar – ELWIN - Kvalificeringssystem Mindre entreprenader Bohuslän och Halland
Meddelande om att det finns ett kvalificeringssystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelELWIN - Kvalificeringssystem Mindre entreprenader Bohuslän och Halland
BeskrivningOmfattning Generell information: Mindre lokalnätsentreprenader (spänningsnivå 0,4 kV till 24 kV) och reinvesteringar av kabel- och luftledningsnät i landsorts eller tätortsmiljö. Entreprenader som avropas inom detta avtal begränsas till entreprenader vars entreprenadsumma bedöms understiga 2,5 MSEK. Implementation av detta avtal ingår i omfattningen och parterna ska bära sina egna kostnader. Denna upphandling avser upprättande av ELWIN - Kvalificeringssystem Mindre entreprenader Bohuslän och Halland. Efter annonsering i e-Avrop kan leverantörer ansöka om att kvalificera sig till systemet i enlighet med uppställda krav. Systemet är alltid öppet för ansökningar samt eventuella kompletteringar till ansökan. Ansökningar ska vara kompletta och uppfylla kraven för att leverantören ska antas till systemet. Ellevio behandlar ansökningar löpande och återkopplingstiden är 4 veckor från att ansökan inkommit. Ingen kvalificering kommer att göras under semesterperioder såsom sommar och Jul/Nyår varvid ansökningar som inkommer i nära anslutning till dessa tider kommer ha längre handläggningstid.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100707:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45111300 Demonteringsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45232200 Arbeten för kraftledningar