392218-2023 - ÄndringSverige-Laholm: Avfallstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling och transport av förpackningar från ÅVS
Referensnummer: Samhällsbyggnadsnämnden 2023-000181
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tömning/insamling av förpackningsmaterial på återvinningsstationer i Laholms kommun och transport till avlämningsplatsen Ahla avfallsanläggning. Detta sker då kommunerna övertar ansvaret för förpackningsinsamlingen från den 1 januari 2024.