39222-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform för kommunikation, bedömning och uppföljning av elever- Borlänge kommun
Referensnummer: GNU 2022/156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av lärplattform för kommunikation, bedömning och uppföljning av elever för alla skolformer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48930000 Programvara för utbildning och underhållning, 48931000 Programvara för utbildning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212000 Programmering av tillämpningsprogram, 72212190 Programvaruutvecklingstjänster för undervisning, 72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av lärplattform för kommunikation, bedömning och uppföljning av elever för alla skolformer. Kommunikationsplattformen ska vara ett väl fungerande och modernt IT-system för uppföljning av elevers resultat och kommunikation med elever och vårdnadshavare.