Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder
Referensnummer: KSN-2019-2241
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar arbetskläder samt skor och handskar.
Arbetskläder för följande yrkesgrupper är aktuella i denna upphandling: gata/anläggning, bygg, fastighetsservice, HoReCa, återvinning/renhållning, verkstad, bilverkstad, fordonslackering, parkeringsbevakning, lokalvård/städ och skola/förskola. Även andra yrkesgrupper kan förekomma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 22 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18143000 Skyddskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen