392369-2023 - ResultatSverige-Lund: Datorer och datamateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Egendefinierade datorer och servrar
Referensnummer: V 2023/556
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds universitet avser att upphandla egendefinierade datorer och servrar. Uppdraget innebär ett fullständigt åtagande av att löpande tillgodose Lunds universitets behov av produkter inom avsett område på ett enkelt och effektivt sätt under fördelaktiga villkor.
Med egendefinierade datorer och servrar avses datorsystem samt servrar som är skräddarsydda efter kundens önskemål, dvs produkter av noname-typ (ej "märkesdatorer") som är skräddarsydda i detalj på komponentnivå för forsknings- eller utbildningssyften där sådana behov av detaljspecifikation föreligger.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213000 Persondatorer, 48620000 Operativsystem, 48820000 Servrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lunds universitet har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) leverantör avseende leverans av egendefinierade datorer och servrar. Uppdraget innebär ett fullständigt åtagande av att löpande tillgodose Lunds universitets behov av produkter inom avsett område på ett enkelt och effektivt sätt under fördelaktiga villkor.
Med egendefinierade datorer och servrar avses datorsystem samt servrar som är skräddarsydda efter kundens önskemål, dvs produkter av noname-typ (ej "märkesdatorer") som är skräddarsydda i detalj på komponentnivå för forsknings- eller utbildningssyften där sådana behov av detaljspecifikation föreligger. Avtalet omfattar endast specialbyggda datorer och servrar. Med specialbyggda så syftar man på helt, från grunden, ihopsatta produkter som inte finns på den ordinarie marknaden (även om de olika delkomponenterna kanske gör det).