392440-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Internrevision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Upphandling av internrevisionstjänster och närliggande tjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Svenska Spel avser att upphandla ett nytt ramavtal för internrevisionstjänster och närliggande tjänster.
Internrevisionen inom Svenska Spel skall assistera styrelsen och VD med oberoende och objektiva revisionsuppdrag och konsultativa tjänster i syfte att skapa mervärde samt förbättra Svenska Spels verksamhet.
Omfattningen av uppdragen beräknas i snitt till ca 1 400 timmar årligen. Detta skall dock enbart ses som information till Leverantör och utgör inte en volymgaranti.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79212200 Internrevision
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner