Officiellt namn: Skolfastigheter i Stockholm AB (SISAB) Postadress: Box 47311 Ort: Stockholm Postnummer: SE-100 74 Land: Sverige Att: Erik Gjers E-post:erik.gjers@sisab.se
Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive dokument för en konkurrenspräglad dialog eller ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=114638&Goto=Docs
Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Ramavtal geoteknik- och markmiljötjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Denna ramavtalsupphandling avser geoteknik- och markmiljötjänster. Uppdragen avser undersökningar och utredningar inför såväl nybyggnationer som ROT-arbeten.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))