392490-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Uthyrning av lastbilar med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av fordon för anläggningstransporter med förare
Referensnummer: 075/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet för Hyra av fordon för anläggningstransporter med förare omfattar tunga fordon samt övrig utrustning till olika projekt för Göteborgs Stad och samverkande kommuner och bolag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34134000 Lastbilar med flak och tipptruckar, 34142000 Kranbilar och dumprar, 34223000 Släp- och påhängsvagnar, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen