392491-2022 - ResultatSverige-Lund: Fastighetsförvaltning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av Entreprenadområde Syd
Referensnummer: 022-FA000001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75123000 Fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser teknisk förvaltningsentreprenad för Lasarettet i Ystad, Trelleborgs Lasarett samt RättsPsykiatriskt Centrum. Entreprenaden omfattar ca 115 000 m² BTA.
För övergripande information om entreprenaden se Kontraktsformulär K0 Allmänt om Entreprenaden och K1 Omfattning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 70330000 Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen