392532-2019 - ResultatSverige-Linköping: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trastuzumab
Referensnummer: UC-2018-341
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
ATC-koder
Denna upphandling omfattar följande ATC-koder:
L01XC03
BESKRIVNING AV UPPHANDLINGEN
Sydöstra sjukvårdsregionen inbjuder till anbudsgivning avseende ATC-kod L01XC03.
Upphandlingen omfattar läkemedel som beställs genom rekvisitionsförfarande och huvudsakligen administreras av sjukvårdspersonal inom Sydöstra sjukvårdsregionen och dess vårdentreprenörer.
Läkemedel är en väsentlig del av hälso- och sjukvården. Landstingen inom Sydöstra sjukvårdsregionen har till uppgift att på ett betryggande sätt, så att patientsäkerhet och god kvalitet i vården tillgodoses, tillhandahålla kostnadseffektiva läkemedel för patient och kliniker.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en eller flera i förfrågningsunderlagets specificerade delar (se produktspecifikation). Varje del/grupp utvärderas och tilldelas var för sig.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen