392539-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tungt underhåll - komponenter (TUK)
Referensnummer: ABT- TUK 2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50220000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av tungt underhåll komponent (TUK) för AB Transitio och andra fordonsägare/hyrestagare rörande tågunderhåll mellan 2026-2031.
Upphandlingen omfattar tungt underhåll komponent (TUK) för fordonstyperna Regina (X50-X54), Itino (Y31-Y32), Coradia (X61-X62) samt X11-X14
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 800 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50221000 Reparation och underhåll av lokomotiv, 63711000 Kringtjänster för järnvägstransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar tungt underhåll komponent (TUK) för fordonstyperna Regina (X50-X54), Itino (Y31-Y32), Coradia (X61-X62) samt X11-X14.
Antal fordon för de olika fordonstyperna:
Regina: 63
Itino:  23 (+7 för Västtrafik och endast paket växellåda, generator och motor)
Coradia: 30
X11-X14: 31
Komponenttyperna som omfattas är:
Traktionsmotor
Boggi
Hjulpar
Strömavtagare
Broms- och tryckluftssystem
Koppel
HVAC
Huvudbrytare
Drivpaket Itino (växellåda, dieselmotor, generator)
Handikapplift
Batteri
Slutlig paketering av underhållet kommer att ske vid framtagande av Upphandlingsdokumenten i upphandlingens andra fas (efter ansökan).