392567-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning, fastigheter & GC-vägar på landsbygden
Referensnummer: TN 2018/2323
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland, Teknikförvaltningen, upphandlar snöröjning och halkbekämpning ikring regionens egna fastigheter tillhörande gångar, trappor, infartsvägar och parkeringar samt gång- och cykelvägar (GC-vägar) på den Gotländska landsbygden.
Gotland har delats in i ett antal olika distrikt, se bilaga Distriktskarta. Anbud kan lämnas på ett eller flera av de redovisade distrikten 1 - 10.
Snöröjning ska utföras i enlighet med bifogad beskrivning av objekt inom respektive distrikt 1 - 10, se bilaga Fastigheter landet 2019.
Uppdraget omfattar upp och nedtagning av snökäppar, snöröjning och halkbekämpning ikring Köparens egna fastigheter, gångar, trappor, tillhörande infartsvägar och parkeringar samt gång- och cykelvägar (GC-vägar) inom redovisade distrikt. Vidare ingår för varje distrikt ansvar för en samordningsfunktion gentemot Region Gotland.
Kravspecifikation, kommersiella villkor och administrativa bestämmelser framgår av detta förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Gotland, Teknikförvaltningen, avser teckna ramavtal omfattande snöröjning och halkbekämpning ikring Köparens egna fastigheter tillhörande gångar, trappor, infartsvägar och parkeringar samt gång- och cykelvägar (GC-vägar) på den Gotländska landsbygden.
Gotland har delats in i ett antal olika distrikt, se bilaga Distriktskarta. Anbud kan lämnas på ett eller flera av de redovisade distrikten 1 - 10. I distrikten ingår ett antal socknar och i vissa fall tätorter.
Snöröjning ska utföras i enlighet med bifogad beskrivning för objekt inom respektive distrikt 1 - 10, se bilaga Fastigheter landet 2019.
Uppdraget omfattar upp och nedtagning av snökäppar, snöröjning och halkbekämpning ikring Köparens egna fastigheter, gångar, trappor, tillhörande infartsvägar och parkeringar samt gång- och cykelvägar (GC-vägar) inom redovisade distrikt. Vidare ingår att för varje distrikt ska entreprenören ansvara för en samordningsfunktion gentemot Region Gotland.
Samordningsfunktionen ansvarar bl.a. för att övervaka aktuell vädersituation, utifrån fastställda riktlinjer beordra ut insatser inom distriktet, samt utgöra kontaktperson för uppdraget gentemot regionens arbetsledning.