2. Förfarande
Förfarande
Titel: Framtidens Barn- och Elevregister, Framber
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ett Barn- och Elevregister som en molntjänst där Leverantören har ett samlat ansvar för hela Tjänsten. Det som ska ingå i Tjänsten är Införande, Leverans, drift, support och underhåll samt övrigt samarbete gällande t ex programvara, tjänster, konvertering, integrationer, konfigurering och utbildning. Tjänsten innefattar även tillgång till framtida, nya generella versioner av Tjänsten baserad på rättningar och kvalitetshöjande åtgärder inom ramen för avtalad funktionalitet.
Intern identifierare: KS 2023/0279
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48810000 Informationssystem, 48931000 Programvara för utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000