Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive handlingar för ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Land: Sverige Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=114767&Goto=Docs
Produktion, transport och distribution av gas och värme
Elektricitet
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen Service av pumpar – Energianläggningar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Skåne län.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Uppdraget avser i huvudsak service och reparation av pumpar m.m. i enlighet med vad som närmare framgår av detta förfrågningsunderlag. Sysav genomför, parallellt, med denna upphandling en ramavtalsupphandling avseende service och reparation av pumpar m.m. för de pumpar som finns på Sysavs Återvinnings- och farligtavfalls-avdelningar. Denna upphandling omfattar således inte dessa pumpar.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50511000 Reparation och underhåll av pumpar, 50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 50712000 Reparation och underhåll av maskinteknisk utrustning i byggnader
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner