392677-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Fastighetsdrift, Inbjudan till prekvalificering ref.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget omfattar fastighetsdrift av ett fastighetsbestånd belägna inom Göteborgs Hamns geografiska område.
Byggnaderna innehåller i huvudsak kontorslokaler, men här finns även förråd och ett restaurangkök.
Avtalet kommer att vara en entreprenad med funktionskrav och det ankommer på entreprenören, såvida annat inte uttryckligen föreskrivits, att välja lösning och arbetsmetod för att uppfylla de krav som ställts av Göteborgs Hamn. Uppdraget kan också omfatta tillkommande mindre fastighetsarbeten.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
98341130 Fastighetsskötsel, 50000000 Reparation och underhåll, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner