392684-2025 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Samverkanspartner Västerås resecentrum
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelSamverkanspartner Västerås resecentrum
BeskrivningUppdraget omfattar projektering och byggnation i samverkan avseende nytt resecentrum och bussterminal i Västerås. Ombyggnation av spår och plattformar omfattas inte av upphandlingen. Genomförandet i samverkan sker i fas 1 (systemhandling och planering inför fas 2) samt i fas 2 (bygghandlingsprojektering och byggnation). Se även www.vasteras.se/resecentrum (http://www.vasteras.se/resecentrum) för mer information.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104575:Lot:1