392723-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Fordon för avfall och avloppsvatten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tömning och borttransport av slam från enskilda avlopp och slutna tankar
Referensnummer: FEV 19/0127
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten
II.1.4.
Kort beskrivning
• Tömning och borttransport av slam från enskilda avlopp, slutna tankar och köksbrunnar.
• Kontinuerligt inventera status på hämtningsställen och rapportera avvikelser.
• Företräda Beställaren i frågor kring utförandet.
• Jourberedskap från kl 16.00-08.00
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten, 34144520 Fordon för tömning av septiska tankar, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen